Які коронки краще ставити на передні зуби

20.05.2022

Передні зуби не тільки допомагають відкушувати їжу та безпосередньо беруть участь у мовній функції. Вони прямо впливають на естетику посмішки та нашу привабливість загалом. Тому, коли помічаємо будь-які проблеми з фронтальними зубами, ми поспішаємо до стоматолога та прагнемо насамперед повернути красу (хоча й інші функції важливі також).

Коли передні зуби вже неможливо відновити пломбою (при серйозних руйнуваннях), лікарі «Дент Арт» рекомендують коронки. При цьому для зони посмішки металокерамічні конструкції не є оптимальним вибором. На яскравому світлі вони виділяються на фоні натуральних зубів. Що ж робити? Які коронки ставити на передні зуби? Сучасна стоматологія, на щастя, має що запропонувати, але давайте про все по порядку.

Коли потрібна коронка на передні зуби?

Протезування коронками та мостами часто застосовується для усунення набутих дефектів. Хоча ці методи можуть використовуватися й у разі наявності вроджених аномалій, на кшталт неправильної форми зубів, незначних відхилень від нормального розташування зубів тощо.

Коли може допомогти коронка на передні зуби? Ось основні показання:

  • повторювані відколи ріжучого краю або інші механічні пошкодження коронки;
  • потемніння емалі внаслідок проведеного лікування каналів;
  • тетрациклінові зуби;
  • наявність великої пломби, яка займає більше 50% коронкової частини переднього зуба;
  • ураження емалі некаріозного характеру, включаючи флюороз, клиноподібний дефект, ерозію зубної емалі тощо.

За наявності будь-якої з описаних проблем коронка на передні зуби здатна повернути втрачену естетику. Також їй під силу запобігти подальшому руйнуванню зубних тканин. Але щоб результат виправдав усі очікування пацієнта, потрібно правильно відповісти на питання, які коронки ставити передні зуби. Насамперед йдеться про відповідні матеріали виготовлення цього мікропротезу. А вони сьогодні дуже варіативні.

Види коронок на зуби зони посмішки

Головне для жувальних зубів — це міцність. А для передніх — краса та «невиділення» на тлі решти зубного ряду. Відповідно, підхожі види коронок у цих випадках різні.

Зазвичай вибирати доводиться між металокерамічними та безметалевими конструкціями.

Коронки з металокераміки мають міцний металевий каркас, який покривається керамічним шаром. Загальна товщина виробу може досягати 15 мм. Саме такий шар зубних тканин потрібно буде зняти із зуба перед протезуванням. Для жувальних зубів це цілком нормально, але передні різці тонші, а процедура препарування (обточування) здатна викликати перегрів пульпи. Щоб цього не сталося, попередньо може виконуватися видалення зубного нерва (депульпація).

Але металокерамічні коронки для протезування передніх зубів не зовсім оптимальні навіть через свою товщину. Керамічний шар на металі не має забарвлення того ж кольору, що натуральна емаль. Тому металокераміка при яскравому світлі сонця чи під ультрафіолетом добре помітна.

Тож для зони посмішки найкраще підходять безметалеві види коронок. Оптимальним варіантом є конструкції з діоксиду цирконію з додатковим керамічним покриттям. У плані міцності вони не поступаються металокераміці, але при цьому набагато тонші (до 0.6 мм), а отже, попередню депульпацію, як правило, проводити не потрібно. А головне: така коронка на передні зуби бездоганна в плані естетики — не має бліків і природно виглядає при будь-якому виді освітлення.