Всі ми хочемо мати здорову та гарну посмішку. Але наші зуби мають схильність піддаватися негативним впливам і можуть руйнуватися через карієс, травми, інші фактори. Вважається, що цілком достатньо поставити пломбу та забути про проблему. Але в деяких випадках лікар-стоматолог радить поставити коронку. Чому? І що насправді краще: пломба чи коронка?

Розібратися в цьому питанні допоможуть лікарі-стоматологи клініки «Дент Арт» в Одесі.

Що таке пломба?

Пломба — це добре знайомий більшості з нас спосіб відновлення пошкоджень зубів. Його ще називають прямим методом, адже процес реставрації (надання вихідної форми) відбувається безпосередньо у стоматологічному кабінеті, а лікар застосовує фотополімерний пломбувальний матеріал. Саме ним і заповнюється утворена в зубі порожнина або інший дефект (ушкодження).

Думка про те, що пломба — максимально надійний метод відновлення, дуже спірна. Насамперед слід розуміти, що прямий метод реставрації допомагає при невеликих ушкодженнях. Крім того, пломба не настільки довговічна, як дехто думає, і вона не захищає здорові тканини зуба від подальшого руйнування.

Так, одразу після реставрації композитний пломбувальний матеріал добре виглядає зовні та надійно прилягає до стінок зуба. Але межа між пломбою та природними зубними тканинами — дуже вразливе місце. Тут з часом накопичується наліт, тому ймовірність утворення карієсу висока. Через кілька років у багатьох пацієнтів виявляють вторинний карієс, а значить, треба забирати пломбу й уражені тканини та робити вже більшу реставрацію. І такий процес повторюватиметься знову. Причому з кожним пломбуванням зуб стає менш захищеним від механічних навантажень.

Що таке коронка?

Коронка — це ортопедична конструкція (або мікропротез), який виготовляється в зуботехнічній лабораторії за допомогою відбитку та/або цифрового сканування. Відповідно, такий метод відновлення називають непрямим. Фактично, коронка нагадує своєрідний ковпачок, який надягається на пошкоджений зуб і захищає його від подальшого руйнування.

Раніше такі мікропротези виготовлялися з металів (у тому числі дорогоцінних) і були зовсім не естетичними (дуже помітними серед рідних зубів). Сучасна стоматологія зробила великий крок уперед. Коронки роблять не просто з міцних матеріалів, а й із максимально схожих зовні на натуральну зубну емаль. Це металокераміка, кераміка чи цирконій. В результаті така реставрація настільки естетична, що навіть стоматолог під час візуального огляду не відрізнить, де ваш справжній зуб, а де коронка.

Пломба чи коронка?

Як краще відновлювати пошкоджений зуб? Насамперед потрібно враховувати вихідні дані, а саме:

  • розмір ушкодження та ступінь ослаблення зубних тканин;
  • форму порожнини, що утворилася;
  • прогноз довговічності реставрації.

Пломби використовуються при незначних ушкодженнях, коли більша частина зуба збережена та здорова. У такому разі відновлення пройде швидко (зазвичай один сеанс) і за відносно невисоку ціну (у порівнянні з коронкою). Але слід розуміти, що прослужить пломба однозначно менше, згодом можливий розвиток вторинного карієсу та нова процедура пломбування. Плюс вищі ризики нових пошкоджень вже ослабленого зуба.

Коронку лікар рекомендуватиме тоді, коли відновлювати зуб пломбою вже недоцільно. Він сильно зруйнований, а пломба довго не прослужить і може не витримати навіть помірних навантажень на зразок пережовування скоринки хліба (не кажучи вже про горіхи).

Також аргументами на користь відновлення зубів коронкою є такі його переваги:

  1. Захист зуба від подальших відколів та пошкоджень, а також повторного розвитку карієсу. Під коронку їжа не потрапляє, а механічні навантаження від пережовування їжі будуть припадати саме на мікропротез, виготовлений з міцних матеріалів.
  2. Відновлення правильної форми, що допомагає зберегти прикус і уникнути інших негативних змін.
  3. Ідеальна естетика. Сучасні коронки повторюють форму, тон і колір натурального зубного ряду, так само, як зубна емаль, поглинають і відбивають світло. А це означає, що посмішка буде максимально естетичною, а про проведену реставрацію ніхто не здогадається.
  4. Універсальність. Відновити зуб за допомогою коронки можна навіть тоді, коли він дуже зруйнований. У цій ситуації ми рекомендуємо установку кульшової вкладки, яка буде надійною опорою для мікропротезу.

Так, коронка буде дорожчою, ніж пломба, але в довгостроковій перспективі такий варіант реставрації насправді вигідніший для пацієнта.

Публикації, статті, новини

10.05.2022
Видалення зубного нерва
02.05.2022
Пломба чи коронка? Що краще обрати?