Видалення зубного нерва — відповідальна стоматологічна процедура, яка часто потрібна при запущеному карієсі чи інших серйозних патологіях зубів. Незважаючи на наявність кількох етапів та необхідність уникнути дрібних помилок, безпосередньо для пацієнта весь процес сьогодні абсолютно безболісний, а зуб у результаті можна повністю відновити.

Маючи власний практичний досвід, лікарі відділення клініки «Дент Арт» в Одесі розкажуть про те, коли потрібне видалення зубного нерва і як проходить ця процедура.

Що таке нерв зуба?

Нервом зазвичай називають пульпу — частину зуба, в якій розташовані кровоносні судини та нервові закінчення, тобто його судинно-нервовий пучок. Після видалення нерва зуб називають депульпованим (або просто «мертвим»). Без кровопостачання та нервових закінчень він не реагує на подразнення (холодне/гаряче тощо), відбувається зупинка «живлення» емалі необхідними їй мінералами. Все це негативні наслідки видалення зубного нерва, але навіть незважаючи на них, якщо виконати лікування правильно, зуб і без пульпи може прослужити вам багато років.

Коли потрібне видалення зубного нерва?

Депульпація в сучасній стоматології вважається крайнім заходом, до якого вдаються у випадку неможливості збереження судинно-нервового пучка. Основним показанням для видалення нерва є розвиток карієсу та ураження ним пульпи. У цьому випадку розвивається пульпіт і для збереження зуба потрібно видаляти «нерв».

Також видалення зубного нерва потрібно при:

  • наявності великої каріозної порожнини;
  • періодонтиті;
  • механічній травмі зуба;
  • крім цього, депульпація може бути необхідна за ортопедичними показаннями, у тому числі, коли на одному зубі є кілька каріозних порожнин.

Не видаляють пульпу за наявності деяких протипоказань, включаючи гострі інфекції або стоматит. Але ці заборони є відносними, оскільки часто без розтину пульпи альтернативним вирішенням проблеми є лише видалення зуба.

Етапи видалення зубного нерва

Насамперед лікар повинен підтвердити діагноз, щоб переконатись у наявності ураження пульпи. Для цього буває достатньо візуального огляду або додатково призначається рентген.

Якщо раніше для видалення зубного нерва потрібно було кілька відвідувань лікаря (аж до 3-4), то зараз можливе виконання процедури за один візит. Хоча в деяких випадках доцільно все ж таки розбити лікування на кілька візитів, особливо коли на вас чекає лікування зуба з великою кількістю каналів.

Як відбувається видалення зубного нерва:

  • розтин та видалення пульпи зі застосуванням спеціальних засобів та інструментів;
  • пломбування каналів. Це найвідповідальніший етап лікування, оскільки від нього залежить довговічність зуба та ризики розвитку ускладнень. У зв'язку з цим цю процедуру сучасної стоматології рекомендується проводити під мікроскопом. А після пломбування каналів для перевірки якості роботи проводиться контрольний рентген;
  • часто після пломбування каналів ставиться тимчасова пломба, а вже під час наступного візиту здійснюється постійне пломбування. Воно може виконуватися разом з установкою штифта, що зміцнює зуб і дозволяє йому ефективно здійснювати жувальну функцію.

Після депульпації може зберігатися дискомфорт або біль під час накушування (до кількох днів).

Також відзначимо, що видалення зубного нерва при пульпіті зуба мудрості є недоцільним. У цьому випадку лікарі клініки «Дент Арт» рекомендують виконувати видалення «вісімки».

Публикації, статті, новини

10.05.2022
Видалення зубного нерва
02.05.2022
Пломба чи коронка? Що краще обрати?