Зуби мудрості: видаляти чи ні

21.07.2022

Питання, видаляти зуби мудрості чи ні, залишається дискусійним. У різних країнах світу підходи різняться. Що вже казати про країни, якщо у двох сусідніх стоматологічних клініках можуть бути різні думки. Один стоматолог скаже, що треба неодмінно видаляти. А інший — якщо не турбує, то видалення вісімок можна уникнути.

І все ж таки, необхідне видалення зуба мудрості чи ні? Розібратися у цьому допоможе стоматолог-хірург нашої клініки "Дент Арт" в Одесі.

Питання №1: чи потрібні вісімки взагалі?

Колись давно людині доводилося вживати в їжу сире тверде м'ясо, пережовувати тверді пагони рослин чи кору дерев. Тоді зуби мудрості були потрібні й дуже допомагали справлятися з цими завданнями. Еволюційні процеси призвели до того, що подібної їжі у нашому раціоні немає. В результаті змінилася й будова черепа: більше місця тепер займає наш мозок, а трохи менше — щелепи.

Сьогодні зуби мудрості нам не потрібні. Більше того, вони лише заважають. Винятком з цього правила є поодинокі ситуації. Наприклад, у ранньому віці людина втратила другий моляр (сімку) і тоді його функції, можливо, візьме на себе зуб мудрості.

Висновок простий: внаслідок видалення вісімок функціональних (а тим більше естетичних) втрат для пацієнта немає.

Питання №2: чи бувають зуби мудрості, які не створюють проблем?

Вісімки, що нормально прорізалися і правильно розташувались, — це реально. Але через щелепу, що зменшилася в результаті еволюції, це трапляється дуже рідко.

Якщо ви виявилися тим самим щасливчиком, то видалення зуба мудрості — не обов'язкова процедура. Але! Стежити за вісімками все одно треба. Належний домашній догляд за найдальшими одиницями є проблематичним. Відповідно, ймовірність утворення карієсу чи інших захворювань зубів та ясен — вища. А оскільки лікувати їх точно не доцільно, при захворюваннях буде рекомендовано видалення вісімок через їх непотрібність. Це підтвердить кожний стоматолог-хірург.

Не хочете видаляти зуби мудрості, які прорізалися правильно і зайняли нормальне становище? Тоді робіть так, щоб вони були в ідеальному стані й надалі: доглядайте їх правильно в домашніх умовах, не забувайте про професійну гігієну та профілактичні візити до стоматолога.

Але навіть у такому випадку проблеми з вісімками — це, як правило, питання часу.

Питання №3: які зуби мудрості зустрічаються частіше?

Часто вісімки нормально не прорізуються та/або займають неправильне положення. Вони можуть бути:

  • дистопованими, тобто зміщеними щодо інших зубів;
  • ретинованими, такими, що частково або повністю не прорізалися чи виросли під кутом;
  • полідентованими. Це рідкісна ситуація, коли замість одного непотрібного зуба виростають одразу два.

Кожна подібна ситуація є проблемною. Так, дистоповані зуби ще більше схильні до карієсу, а каріозний процес часто вражає і сімки. Крім того, зміщені вісімки можуть негативно впливати на м'язово-суглобовий апарат. Тому видалення зуба мудрості в такому разі рекомендовано без додаткових показань.

Ретиновані вісімки небезпечні тому, що можуть створювати надмірний тиск на сусідні сімки та провокувати їх руйнування. А якщо вони не прорізалися зовсім і не контактують з сусідами, то можуть стати причиною появи глибокої кишені, де накопичуються залишки їжі та бактерії, що підвищують ризик запалення м'яких тканин. У найгіршому сценарії ці зуби мудрості призводять до кисти.

Звичайно, кожен випадок індивідуальний і краще проконсультуватися з нашим стоматологом-хірургом. Але дистоповані та ретиновані зуби мудрості однозначно краще видалити, не чекаючи різних проблем.

Автор статті:
Хірург, Хірург-імплантолог

Детальніше про послуги