Тимчасова коронка на зуби. Що важливо знати?

12.07.2022

Тимчасові коронки бувають потрібні при імплантації та/або протезуванні. Як правило, їх встановлюють з метою збереження естетики, щоб на час виготовлення постійного протезу в зуботехнічній лабораторії в зубному ряду пацієнта не було небажаних порожнеч. Але вони також відіграють захисну функцію.

Про те, для чого вам можуть поставити тимчасову коронку і які навантаження для них допустимі чи навпаки заборонені, розкажуть стоматологи клініки «Дент Арт» в Одесі.

Навіщо потрібні тимчасові коронки?

На думку самих пацієнтів, головною функцією таких конструкцій є естетика, тобто збереження краси посмішки навіть на проміжних етапах відновлення зубів. Але тимчасові коронки можуть виконувати й інші функції, тому лікарі часом рекомендують поставити їх навіть на далекі моляри (наприклад, на «сімки», які на привабливість посмішки точно не впливають). Причина в тому, що тимчасові конструкції виконують важливі захисні функції, у тому числі оберігають ясна та інші навколозубні тканини.

Крім захисту тканин від запалень та інфекцій, поставити тимчасову коронку часто рекомендують для:

  • адаптації до протезу;
  • виключення ризику зміщення зубів;
  • рівномірного розподілу навантажень при пережовуванні їжі;
  • збереження правильного контуру ясен;
  • запобігання «спаду» кісткових тканин.

Коли потрібно поставити тимчасову коронку?

Зазвичай ці конструкції потрібні при імплантації та протезуванні. Тимчасовий протез ставлять на період приживлення штучного зубного кореня під час використання класичного двоетапного протоколу. Коли імплантат остаточно приживається, тимчасова коронка замінюється постійною. Під час процесу приживлення зазвичай потрібно кілька процедур заміни тимчасових протезів на нові.

Ще така коронка потрібна для відновлення зуба. Поки в зуботехнічній лабораторії виготовляється мостоподібний протез або постійна коронка, пацієнту може бути запропонована тимчасова.

З чого роблять тимчасові коронки?

Як правило, основною вимогою до тимчасових протезів є легкість зняття без ризику пошкодження зуба та/або титанового стержня. При цьому тимчасові коронки не повинні бути надміцними: при протезуванні їх використовують до 2-3 тижнів. Тому роблять їх з відносно недорогих матеріалів, у тому числі композиту (застосовуваного також для пломбування) або пластмаси.

Рекомендації після встановлення тимчасової коронки

Протягом кількох днів (зазвичай до 2 діб) після того, як вам установили коронку, при накушуванні може зберігатися незначний дискомфорт. Також нормальним явищем вважається підвищена чутливість як цієї одиниці, так і зуба-антагоніста (розташованого на протилежній щелепі). Такі відчуття — не привід для занепокоєння. А от якщо виникає рухливість тимчасової конструкції, то обов'язково потрібно звертатися до ортопеда, інакше є ризик поломки коронки.

Тимчасові коронки потребують такого ж домашнього догляду, як і рідні зуби. Рекомендується чистка двічі на день, застосування зубної нитки та/або спеціального йоржика, який допоможе ретельно вичищати залишки їжі з міжзубних проміжків.

Поки у вас у роті тимчасова коронка, рекомендується утриматися від жувальних гумок, вживання ірисок і дуже твердої їжі, на зразок сухарів і горіхів.

Автор статті:
Ортопед